Udržitelné prázdniny

Přemýšlíte o tom, jak si užít dovolenou a zároveň chránit životní prostředí? Zde je několik tipů, jak toho dosáhnout.

Cestování

Při plánování cestování zvažte možnosti, které minimalizují negativní dopad na životní prostředí. Místo letadla cestujte vlakem, autobusem nebo jízdou autem s více lidmi, abyste snížili emise skleníkových plynů. Pokud je to možné, vyberte si také destinace blízko domova a objevujte krásu svého okolí.

Ubytování

Hledejte ubytování s certifikátem udržitelného cestovního ruchu. Můžete se zaměřit na hotely, které se věnují recyklaci, úsporám energie a vodě, používají ekologicky šetrné produkty a podporují místní komunitu.

Jídlo a nápoje

Pokud je to možné, vybírejte restaurace, které nabízejí místní a sezónní potraviny. Podporujte místní farmáře a trhy a zkuste ochutnat místní kuchyni. Nezapomeňte minimalizovat odpad, například tím, že si přinesete vlastní nádobky na jídlo nebo odmítnete jednorázové plastové příbory.

Aktivity a zážitky

Věnujte se aktivitám, které nezatěžují životní prostředí. Můžete vyzkoušet turistiku, cyklistiku, jízdu na kajaku, výlety do přírodních rezervací nebo pozorování místní fauny a flóry. Využívejte přírodu s respektem a dodržujte pravidla ochrany přírody.

Odpad

Nepřestávejte třídit odpad, i když jste na dovolené. Hledejte kontejnery na třídění a dbejte na to, aby se odpad dostal tam, kam patří. Snižte jeho množství tím, že budete používat vlastní látkové tašky, lahve na vodu a nádoby na jídlo.

Vodní zdroje

Buďte ohleduplní k místním vodním zdrojům. Mějte na paměti spotřebu vody a snižte její plýtvání, například krátkými sprchami a vypnutím kohoutku při čištění zubů nebo mytí nádobí.

Podpora místní komunity

Podporujte místní komunitu tím, že nakupujete od místních obchodníků, jíte v místních restauracích a zapojujete se do místních aktivit. Tím můžete přispět k udržení místní ekonomiky a snížení dopravy.

Výběr možností, jak strávit plnohodnotné prázdniny a přitom minimalizovat dopad našich aktivit na životní prostředí, je široký. Buďte kreativní, zkoumejte a užívejte si svou dovolenou s ohledem na udržitelnost!

Prohlédněte si také

Zelená olympiáda

Zelená olympiáda

Červenec bez plastů

Červenec bez plastů