Role plastů se od jejich prvního použití v průmyslu změnila a jejich význam
v různých oblastech je dnes již nezpochybnitelný.

Seznamte se s nejzajímavějšími fakty o plastech a jejich recyklaci, která
rozšiřuje možnosti jejich ekologického využití v dnešním světě. 

Životní prostředí

Pouze 1,5 % ropy vytěžené na celém světě se používá k výrobě plastových obalů.


Plasty tvoří jen 19% z celkového vyprodukovaného odpadu v Evropě.


Plastové obaly zanechávají menší ekologickou stopu než kovové
nebo skleněné obaly.

Více

Z důvodu nižších energetických výdajů je při výrobě PET lahví vypouštěno méně uhlíku než při výrobě skleněných lahví.

Plast je velmi lehký, a proto se při přepravě vypouští méně uhlíkových emisí než při přepravě jiných obalových materiálů.

80 % plastových odpadů ve světových oceánech pochází z pevniny, především z rozvojových zemí, které nemají komplexní systém sběru odpadu.

Plastové obaly nepřispívají ke znečištění oceánů primárními mikroplasty. Naopak, čím více plastových obalů je správně likvidováno a recyklováno, tím nižší je podíl sekundárních mikroplastů.

Primárními zdroji mikroplastů jsou dnes syntetické textilie (35 %), opotřebení pneumatik automobilů (28 %) a městský prach (24 %). Více konkrétních dat týkajících se podílu jednotlivých mikroplastů na znečištění oceánů najdete zde.

Každý člověk v EU za sebou zanechá zhruba 8,4 tun uhlíkových emisí ročně. Obaly představují pouze zlomek uhlíkových emisí ve srovnání s dopravou, energií a potravinami – konkrétně 0,6 %!

Při spalování plastů se využívá energie, kterou obsahují. Spalování je proto v případě plastů, které již nelze recyklovat, vhodnější než skládkování odpadu.

Zajímavost: Jen jeden zpáteční let z Vídně na Mallorku vypustí tolik uhlíku, jako používání plastových obalů po dobu přibližně jedenácti let!

Udržitelnost

Plasty lze velmi efektivně recyklovat. rPET lahve lze recyklovat donekonečna.


Plastové lahve lze opakovaně plnit.


Od roku 1991 se obaly vyrobené z plastu staly v průměru o 25 % lehčí, například díky lepším materiálovým vlastnostem, pokrokům ve výrobní technologii a designu. Což vede jen v západní Evropě k ročnímu poklesu o téměř 6,2 milionů tun plastů.

Zajímavost: Kontaminovanou vodu lze vyčistit v průhledných PET lahvích pomocí UV záření. Toto jednoduché řešení může pomoci lidem žijícím v oblastech, kde čistá pitná voda není dostupná.

Zdraví

Plastové obaly chrání kvalitu a čerstvost potravin, a tím i zdraví lidí.


Plasty jsou nenahraditelným materiálem i ve zdravotnictví. Důvodem je především jejich sterilita a zdravotní nezávadnost. Uvádí se, že plasty tvoří téměř 50 % spotřebovaného materiálu ve zdravotnictví.


Z plastu jsou vyrobené injekční stříkačky, netkané textilie, sáčky a další obaly. Plastové díly najdeme také ve zdravotnických přístrojích a strojích na výrobu léků. Zubní implantáty, kloubní náhrady i kontaktní čočky jsou taktéžvyrobené z plastů.

Zajímavost: Nezabalená salátová okurka vydrží čerstvá 3 dny, okurka zabalená v plastové fólii až 20 dní.

Design, móda, zábava

Plasty mají i jedinečné estetické vlastnosti, díky kterým přináší lidem nejen užitek, ale i radost. 


Z plastů se vyrábí nábytek, oblečení a různé bytové i módní doplňky či šperky.