Víno z PETky? Jde to a má to i své výhody!

Bezpečná, cenově dostupná a udržitelná. Společnost ALPLA, specialista na plastové obaly, uvádí na trh recyklovatelnou PET lahev na víno. Váží pouhou osminu oproti skleněné lahvi, je až o 50 % šetrnější z pohledu uhlíkové stopy a šetří téměř třetinu ceny. Lze ji vyrobit výhradně z recyklovaného PET (rPET) a ALPLA ji nabízí ve velikostech 0,75 l a 1 l. V Rakousku již lahve používá první zákazník a zároveň partner jejich vývoje, vinařství Wegenstein.

Lahev na víno váží pouhých 50 gramů

Světový specialista na obaly, společnost ALPLA rozšířila svůj sortiment o PET lahve na víno. Lahev o objemu 0,75 litru váží pouhých 50 gramů, což je přibližně 8x méně než skleněná varianta. PET lahev je také v litrové verzi. Na rakouský trh byly nedávno uvedeny první lahve s bílým vínem z vinařství Wegenstein a staly se tak součástí celoevropského cyklu "bottle-to-bottle". Toto udržitelné řešení i bez použití rPET snižuje spotřebu uhlíku o 38 % v porovnání se skleněnou lahví. Společnost ALPLA plánuje od roku 2025 vyrábět již několik milionů kusů ročně, a to výhradně z rPET. Plastová lahev splňuje veškeré požadavky na kvalitu, hodí se pro všechny druhy vína a je k dispozici v průhledné i zelené variantě.

Pet je lehký, nerozbitný a recyklovatelný a lze jej tvarovat s malou spotřebou energie, což z něj dělá ideální obalové řešení. Díky němu mohou vinařI zlepšit svou ekologickou stopu a snížit náklady.“ (Daniel Lehner, globální obchodní ředitel pro potraviny a nápoje ve společnosti ALPLA.)

Udržitelný, levný a kompatibilní

Nižší spotřeba materiálu a energeticky úsporná výroba snižují spotřebu uhlíku. Použití rPET je pak k životnímu prostředí ještě šetrnější. Již použití 30 % rPET vede ke snížení ekologické stopy o 42 %, přičemž u lahve vyrobené 100% rPET je dokonce poloviční - minus 50 %. Vysoce kvalitní recyklovaný materiál dodává společnost ALPLA z vlastních recyklačních závodů ALPLArecycling. Nízká hmotnost obalu má pozitivní vliv na přepravu a výhodou jsou i náklady. PET lahve na víno od společnosti ALPLA jsou v závislosti na požadavcích až o 30 % levnější než skleněné lahve.

Funguje s běžnými kovovými šroubovacími uzávěry

Toto udržitelné obalové řešení funguje s běžnými kovovými šroubovacími uzávěry a je kompatibilní s lahvovacími linkami vinařů, což znamená, že je velmi flexibilní. Společnost Wegenstein plní PET lahve na stejných stáčecích linkách jako ty skleněné. "Lahev byla dokonale přizpůsobena procesům stáčení a přepravy. Úzká spolupráce s týmem společnosti Wegenstein výrazně urychlila uvedení na trh," uvádí Sebastian Rosenberger, projektový manažer společnosti ALPLA.

"PET lahev splňuje to, co slibuje. Je vizuálně atraktivní, zajišťuje naši kvalitu a je praktická. Zákazníkům, kterým záleží na našem životním prostředí a klimatu, předkládáme inovativní řešení,“ vysvětluje Herbert Toifl, jednatel vinařství Wegenstein.

Prohlédněte si také

Zelená olympiáda

Zelená olympiáda

Červenec bez plastů

Červenec bez plastů