Celoroční hra o plastech a recyklaci pro základní školy zná své vítěze

Téměř 300 škol v České republice využilo v tomto školním roce novou EKOABECEDU, metodologickou příručku pro učitele zaměřenou na téma plastových obalů a recyklace, kterou vydaly obecně prospěšná společnost Recyklohraní a edukativní iniciativa Replastuj. Celkem 295 škol a 8 511 žáků a studentů se navíc aktivně zúčastnilo i celorepublikové hry. Soutěž mezi základními školami vyhrála ZŠ Dyjákova z okresu Znojmo.

Letošní školní rok se v rámci projektu EKOABECEDA zaměřil na plastové obaly, recyklaci a zodpovědnou spotřebu nejen obalových materiálů. Příručka s názvem EKOABECEDA aneb Malý průvodce světem plastových obalů pomohla hravou formou při environmentální výchově. Nejen s její pomocí mohli žáci základních, ale i středních škol či dokonce děti v mateřských školách plnit zadané úkoly a zúčastnit se tak i celostátní hry.

Žáci plnili v průběhu školního roku různé úkoly, které se lišily podle věku dětí. Od vybarvování doplňovačky či využití PET lahve při pohybových aktivitách v mateřinkách přes jednoduché pokusy s lahví či psaní příběhu o ošklivých odpadcích na základních školách až po práci se schématem životního cyklu plastových obalů u středoškoláků.

Do vypracovávání úkolů s tematikou udržitelnosti obalových materiálů, recyklace a zodpovědného chování se zapojilo 8 511 žáků a studentů z celkem 295 škol, z toho 73 mateřských, 183 za 1. stupeň a 114 za 2. stupeň ZŠ a 20 škol plnilo zadání pro SŠ. 

Prostřednictvím odevzdaných prací a dokumentací z výuky získávali žáci základních škol body a mohli tak soutěžit o věcné ceny. Na prvním místě se s 15 623 body umístila ZŠ Dyjákova, okres Znojmo. Druhé místo obsadila ZŠ a MŠ Určice s 13 021 body a třetí místo patří ZŠ Velké Březno z okresu Ústí nad Labem, kde žáci získali 12 309 bodů.

Celorepublikové pořadí deseti základních škol s nejvíce body:

  1. ZŠ Dyjákovice, příspěvková organizace, okres Znojmo - 15 623 bodů

  2. Základní škola a Mateřská škola Určice, příspěvková organizace - 13 021 bodů

  3. Základní škola Velké Březno, okres Ústí nad Labem, příspěvková organizace - 12 309 bodů

  4. Základní škola Ronov nad Doubravou, okres Chrudim - 11 055 bodů

  5. Základní škola a Mateřská škola, Studenec, okres Semily, příspěvková organizace - 10 852 bodů

  6. ZŠ a MŠ Přemyslovice - 9 574 bodů

  7. Základní škola a mateřská škola Třebenice, okres Litoměřice, příspěvková organizace - 9 154 bodů

  8. Základní škola a Mateřská škola Hlavnice, okres Opava, příspěvková organizace - 8 896 bodů

  9. Základní škola a mateřská škola, Libčany - 8 233 bodů

  10. Základní škola J. A. Komenského, příspěvková organizace města Kyjova - 8 224 bodů

Celou metodologickou příručku EKOABECEDA si můžete prohlédnout a stáhnout zde.

Prohlédněte si také

Zelená olympiáda

Zelená olympiáda

Červenec bez plastů

Červenec bez plastů