Ekologie v roce 2024

S koncem roku jsme se ohlédli za nejzajímavějšími a nejdiskutovanějšími projekty a počiny v oblasti ekologie a přináší výběr těch, jejichž dopad bude podle našeho názoru nejvýznamnější.

Zálohování

Ministerstvo připravuje novelu zákona o obalech, kterou by se v Česku měl zavést zálohový systém na vybrané jednorázové nápojové obaly – PET lahve a plechovky. Návrh by měl reflektovat a naplňovat aktuální Plán odpadového hospodářství, programové prohlášení vlády a zároveň naši novou strategii – Cirkulární Česko 2040.
V plánu je založit okolo 11 000 sběrných míst, mezi kterými by byly i čerpací stanice a internetové obchody, a cena zálohy by měla být 4 koruny. 
Minitr životního prostředí si od změny slibuje vysbírání až 90 % plastových lahví k efektivní recyklaci, který přestane být jen tak odhazovány do přírody a ze které znovu vzejdou PET lahve. V řadě obchodů probíhá testovací fáze zálohování, povinná by měla být od roku 2025. 

Evropská unie proti greenwashingu

Evropská unie zakročuje proti greenwashingu novou směrnicí, která bude zakazovat obchodníkům klamavě označovat své produkty jako udržitelné nebo ekologické. Ti by měli být po jejím přijetí schopni dokázat původ svých “zelených tvrzení”. To znamená, že za každým štítkem “v recyklovaném balení” nebo “klimaticky neutrální” bude muset stát vědecký posudek, a výrobce bude pokutován, pokud ho nepředloží. Návrh také upravuje užívání ekoznaček, které mají nyní různou úroveň transparentnosti a kredibility.

Toto přijetí zamezí takzvanému greenwashingu, což je termín označující záměrné klamání spotřebitele dezinformacemi o ekologické udržitelnosti produktů. Směrnici musí ještě definitivně schválit Evropský parlament a Rada.

Objevy české vědy

Čeští vědci letos zářili. Jeden tým nyní vyvíjí materiál vyrobený z ekologického odpadu, který má nahradit montážní pěnu používanou pro aplikaci pachového repelentu zamezujícího srážkám se zvěří. Vědci z Akademie věd si zase dávají za cíl vypěstovat plodiny, jako například ječmen nebo hrách, které mají být odolné vůči klimatické změně a mají tak zajistit obživu v nepříznivých podmínkách. 
Tento rok byl významný i pro vědce z českých univerzit. Například ti z Mendelovy univerzity právě pracují na přípravku na ochranu rostlin před nepříznivými klimatickými podmínkami. Na západočeské univerzitě vzniká startup, který chce využít svůj vynález - elektrostatický separátor plastů - k číštění zemědělských plodin. Výzkumníci z Vysoké školy báňské se zase podílejí na vývoji nových materiálů a technologií, které sníží energetickou náročnost průmyslové výroby a zmírní její nepříznivé dopady na životní prostředí.

Proměna krajiny

O Modelu Živé krajiny, který vznikl na Náchodsku a má lépe zadžet vodu a odolat tak klimatickým změnám, už jste možná slyšeli. Víte ale, že ho u nás využívá stále více obcí? Na Šumavě se podařilo proměnit vyčerpanou zemědělskou krajinu v živá biocentra, s více než 90 000 stromy, 40 000 keři a rozsáhlými travnatými loukami, které zajistily útočiště pro divoké ptáky, zvěř a hmyz. O Model Živé krajiny je dokonce zájem i v Tunisu a Francii. Ale neskončí jen tam - jeho zakladatel Josef Malík má za cíl ho rozšířit do celé Evropské unie. 

Prohlédněte si také

Výstava: Plasty jako dobrý sluha, ale špatný pán

Výstava: Plasty jako dobrý sluha, ale špatný pán

Víno z PETky? Jde to a má to i své výhody!

Víno z PETky? Jde to a má to i své výhody!