Greenfilming

Udržitelnost proniká i do filmového a televizního byznysu v Česku. Podle pravidel takzvaného Greenfilmingu už některé pořady točí například evropská televizní skupina CME, kam spadá i TV Nova. Jak zelené natáčení vypadá v praxi?

Greenfilming stojí na dvou nohách – jedna je obsahová, tedy že se osvěta o udržitelnosti stane součástí obsahu, a druhá je výrobní, kdy se točí udržitelně. 

Už v okamžiku, kdy se připravuje natáčení, vyplňuje produkce akční plán udržitelnosti natáčení, na základě kterého obdrží certifikaci. Omezuje se používání generátorů, nebo se přechází z dieslových na bateriové a maximálně se využívají obnovitelné zdroje energie. Na place mizí jednorázové obaly, catering má vegetariánské dny, oblečení postav se pořizuje ve fundusu nebo ze sekáče, na výrobu dekorací se používá certifikované dřevo nebo recyklovatelný karton

Příklady dobré praxe zařazují scénáristé i do děje filmů a seriálů. Například tak, že postavy v seriálu jezdí elektromobilem a třídí odpad. Udržitelnost je zobrazována přirozeně a intuitivně jako součást běžného každodenního života. „Diváci jsou velmi citliví, nemají rádi, když jim někdo něco tlačí a není to ani našim cílem, jde spíše o inspiraci,“ říká Hana de Goeij, vedoucí sekce Udržitelné výroby a odpovědného obsahu ve skupině CME a pokračuje: „V seriálech zobrazujeme realitu a reflektujeme, co se děje v současnosti. Všichni žijeme v realitě klimatické změny a je přirozené, že se tahle skutečnost propisuje i do obsahu televizního vysílání.“ 

A jaké jsou nejnovější trendy v greenfilmingu? „Zjišťujeme například možnosti virtuální produkce. V ateliéru jsou všude dokola umístěné LEDky, na které lze promítnout cokoli. Tedy natáčíte v Praze, ale můžete vytvořit scénu, že jste třeba u sochy Svobody, a divák to nepozná. Nemusíte tedy i s celým štábem létat do New Yorku. Hodně se zvažuje také vzdálené editování a režírování pořadů. Například když se Love Island točil na Havaji, kontrolní studio, v němž sedí režisér či střihač, bylo v Los Angeles. Přímo na místo se tedy opět posílá jen minimum lidí a věcí,“ vyjmenovává Hana de Goeij nové výzvy greenfilmingu.   

Konkrétní příklady, kterých si můžete ve vybraných pořadech všimnout:

  • Vila soutěžících reality show Love Island a všechny podmínky byly nastaveny tak, aby natáčení bylo co nejvíce udržitelné. Používal bateriový generátor místo naftového, což ušetřilo šestnáct tisíc litrů nafty během celého natáčení.  Na střeše vily byly nainstalované solární panely, takže se využívala zelená energie. Samozřejmostí byl vegetariánský catering. 
  • Určitým vzorem je pro diváky i postava Bibi v seriálu Ordinace. Tím, jak se obléká, co poslouchá, že třídí odpad.
  • Osvětovou roli hraje i to, když se třeba v soutěži Master Chef účastníci baví o food waste a o tom, jak neplýtvat potravinami. 

Článek vznikl na základě rozhovoru portálu Ecoista.cz s Hanou de Goeij, která v CME vede sekci Udržitelné produkce a odpovědného obsahu.  Rozhovor v plné verzi si můžete přečíst zde.

Prohlédněte si také

9 z 10 Čechů se snaží žít udržitelně

9 z 10 Čechů se snaží žít udržitelně

Vybíráme z Ekoabecedy: Neplýtvejte, vracejte a třiďte

Vybíráme z Ekoabecedy: Neplýtvejte, vracejte a třiďte