Inovativní Alpla

Společnost Alpla, světový výrobce plastových obalů, je velkým inovátorem v oblasti recyklace plastů a cirkulární ekonomiky. Pojďme si některé její zajímavé projekty představit.

Canupak

Společnost Alpla se stala finalistou soutěže Sustainability Award za svůj kosmetický obal Canupak. Porotu si získal tím, že optimalizuje uhlíkovou stopu celého balícího systému, tj. od vzniku přes splnění svého účelu až po okraj své životnosti. Výsledný výrobek se pak pyšní 71% redukcí uhlíkové stopy. 

Tato optimalizace se podařila díky lehkému designu, výběru a zdroji použitého materiálu, použití obnovitelné energie při produkci nebo zvolenému způsobu přepravy. 

“Chceme inspirovat trh a jeho zákazníky, aby používali balení s optimalizovanou uhlíkovou stopou a byli součástí této cesty,” říká k novému produktu vedoucí projektu Karina Wachter.

Celou zprávu najdete zde.

100% recyklovatelná PET lahev Tönissteiner

Alpla a prodejce minerální vody Tönissteiner oznámily spolupráci na  výrobě lahve ze 100 % rPETu. Všechen materiál, s výjimkou víka a etikety, pochází z původních lahví a recyklována může být po jejím použití i sama tato rPET lahev. 

Inovace získala potřebnou certifikaci i na thajském trhu. Tady Alpla, ve spolupráci se společností Envicoo, uvedla 100% rPET lahev pro značky Pepsi a Mineré. Prodej prvních 100% recyklovaných PET lahví zahájila Alpla také v Indii pod značkou Coca-Cola. Více informací o těchto spolupracích si můžete přečíst zde a zde.

Compaintion: kbelík na barvu

Alpa může nabídnout mnohem víc než udržitelné lahve a víčka - společnost vyrábí pomocí nejmodernějších technologií obaly, tuby, dózy, kbelíky a nejnověji také multifunkční kbelík na barvy nazvaný Compaintion. Nejnovější přírůstek do produktového portfolia společnosti je založen na myšlence “vyrob si sám” a je ideálním řešením pro malování na štaflích. Více informací najdete zde.

Recyklované big bagy na rPET materiál

Významný milník v podpoře oběhového hospodářství nedávno oznámil Tým pro recyklaci PET (PRT), který je součástí skupin ALPLA Group, LC Packaging, Starlinger a Velebit Recycling. Díky společné iniciativě těchto společností dostanou použité flexibilní středně velké kontejnery (FIBC) používané pro sypké recyklované materiály (jako je např. rPET), obecně známé jako big bagy, druhý život v podobě nových big bagů s 30% podílem recyklátu. 

Inovativní papírová lahev

V roce 2019 spoluzaložila společnost Alpla výrobní podnik zaměřený na obalová řešení z buničiny na biologické bázi, jejímž je nyní 100% vlastníkem. Od konce roku 2024 plánuje společnost Paboco vyrábět plně recyklovatelnou papírovou láhev v novém moderním výrobním závodě v Dánsku. Čtěte zde.

ALPLArecycling

Alpla se věnuje recyklaci plastů a vytváření vlastních recyklačních kapacit již téměř dvě dekády. Za tu dobu vybudovala 13 závodů, včetně 4 podniků s regionálními partnery, působících mimo jiné i v Jihoafrické republice, Rumunsku a Thajsku. Nyní se společnost rozhodla sloučit všechny své aktivity týkající se recyklace pod značkou ALPLArecycling.

Prohlédněte si také

9 z 10 Čechů se snaží žít udržitelně

9 z 10 Čechů se snaží žít udržitelně

Vybíráme z Ekoabecedy: Neplýtvejte, vracejte a třiďte

Vybíráme z Ekoabecedy: Neplýtvejte, vracejte a třiďte