Jednorázové plasty končí

Minulý týden schválila Sněmovna Parlamentu ČR směrnici Evropské unie o jednorázových plastech. Znamená zákaz výroby a prodeje příborů, talířů, brček, kelímků nebo vatových tyčinek vyrobených z polystyrenu nebo oxoplastu. Ministerstvo životního prostředí od tohoto opatření očekává snížení spotřeby daných plastových výrobků o více než 1,7 miliardy kusů.

Součástí směrnice je i povinnost, která vzniká od července 2024. Víčka se stanou neoddělitelnou součástí plastových lahví a výrobce začne uvádět obsah recyklovaných plastů ve výrobku. Od roku 2025 pak musí nápojové PET lahve obsahovat minimálně 25% rPET, od roku 2030 pak alespoň 30% rPET. 

V návrhu zákona o zákazu jednorázových plastů jsou i dvě výjimky. Na trhu nadále zůstanou například vlhčené ubrousky nebo jednorázové dámské hygienické potřeby. Recyklovat lze také nádoby na potraviny a kelímky z jiných plastů, než je expandovaný polystyren, a proto splňují záměr Evropské unie vyrábět od roku 2030 jen recyklované plasty.

Zákon se navíc nedotkne zdravotnictví. „Zákazy se nevztahují na ochranné pomůcky používané ve zdravotnictví. Není tedy nutné se obávat, že ve zdravotnictví zákon způsobí problémy. Brčka a plastové vatové tyčinky používané ve zdravotnictví mají ze zákona výjimku kvůli zajištění adekvátního fungování zdravotnictví,“ uvedla mluvčí ministerstva životního prostředí Pospíšilová.

Prohlédněte si také

Těší mě rozmáhající se trend swapů

Těší mě rozmáhající se trend swapů

Jak velkou uhlíkovou stopu máte vy?

Jak velkou uhlíkovou stopu máte vy?