Nejčastější mýty o plastech

Plasty jsou v posledních letech považovány za symbol znečištění planety. Mnoho tvrzení o jejich negativním dopadu na životní prostředí je ale založeno na předsudcích nebo nepodložených polopravdách. Ty nejčastější shrnula a konkrétními fakty ve své studii vyvrací společnost ALPLA, lídr v oblasti udržitelných plastových obalů.

  • Mýtus 1: Sklo, papír a kov jsou ekologičtější než plast

Fakt: PET je lehký a má nižší uhlíkovou stopu než sklo nebo kov. Například výroba jednorázové skleněné lahve způsobuje třikrát vyšší emise CO2 než výroba PET lahve ze 100% recyklovaného materiálu. Tyto informace potvrzuje i LCA (Lifecycle analysis), která hodnotí udržitelnost obalů během celého jejich životního cyklu.

  • Mýtus 2: Většinu odpadu tvoří plast

Fakt: V EU tvoří plastové obaly pouze 19 % veškerého obalového odpadu. Větší podíl připadá na papír a lepenku (40,3 %), sklo (18,5 %) a dřevo (17,1 %).

  • Mýtus 3: Plasty jsou hlavní příčinou klimatické změny

Fakt: Plastové obaly představují jen 0,5 % uhlíkové stopy průměrného Evropana. Například zpáteční let mezi Vídní a Mallorkou vyprodukuje stejné množství CO2 jako 11 let používání plastových obalů.

  • Mýtus 4: Výroba plastů spotřebovává obrovské množství ropy

Fakt: Pouze 2,2 % celosvětové ropy se využívá k výrobě plastových obalů, zatímco 87 % jde na dopravu, energetiku a vytápění. Navíc plasty lze recyklovat, což pomáhá snižovat spotřebu fosilních zdrojů.

  • Mýtus 5: Plastové obaly znečišťují životní prostředí

Fakt: Problémem není materiál, ale nesprávné nakládání s ním. Řešením je efektivní recyklace.

  • Mýtus 6: Plasty končí na skládkách

Fakt: V Evropě se stále více plastů recykluje a skládkování se neustále snižuje. Od roku 2006 vzrostlo recyklování plastů o 110 %, zatímco skládkování kleslo o 57 %.

  • Mýtus 7: Plastové obaly způsobují mikroplasty

Fakt: Největším zdrojem mikroplastů nejsou obaly, ale barvy, laky a opotřebení pneumatik. Správné třídění a recyklace plastů významně snižují jejich podíl na mikroplastovém znečištění.

  • Mýtus 8: PET lahve obsahují škodlivé chemikálie

Fakt: PET lahve neobsahují ftaláty ani bisfenol A (BPA). Navíc mohou pomoci při dezinfekci vody v oblastech s omezeným přístupem k pitné vodě díky sluneční sterilizaci.

Jak je z výše uvedených příkladů patrné, plasty jsou mnohem lepší než jejich pověst. Stále ale platí, že by pro nás měly být dobrým sluhem, ne zlým pánem.

Kompletní dokument o mýtech a faktech spojených s plasty, od společnosti ALPLA, najdete zde.

#udržitelnost #plastoveobaly #klimatickazmena #mikroplasty #pet

Prohlédněte si také

Plasty nemusí být nuda

Plasty nemusí být nuda

Kampaň obyčejného hrdinství

Kampaň obyčejného hrdinství