Nejzajímavější eko události první poloviny roku 2024

Udržitelná výroba, snižování uhlíkové stopy, obnovitelné materiály, klimatické změny, recyklace... ochrana naší planety a zodpovědné nakládání se zdroji je v posledních letech velkým tématem a prioritou mnoha firem i států. Díky investicím do výzkumu a zavádění moderních postupů jsme byli od začátku roku svědky několika významných událostí.

Nevyhazovat, vrátit

Tou nejviditelnější je příprava na zálohování PET lahví a plechovek. Od roku 2025 bude v ČR každá PET lahev a plechovka zálohovaná stejně jako jsou nyní skleněné lahve. Cena za kus bude 4 koruny, které spotřebitel dostane zpět, jakmile lahev vrátí do oběhu v jakékoliv prodejně nad 50 m2 nebo i na čerpací stanici či prostřednictvím e-shopů s vlastní dopravou. 

Víčka napevno připevněná k lahvím.

Tuto změnu jste nejspíš také zaznamenali. Ne každý ji vítá s nadšením, ale jelikož právě víčka patří mezi nejrozšířenější odpad na světových plážích, její přínos je nezanedbatelný. Povinnost připevnit uzávěr k lahvi má každý výrobce nápojů o objemu do 3 litrů. Díky tomu je méně pravděpodobné, že spotřebitel víčko od lahve oddělí a vyhodí zvlášť. Skončí tak v tříděném odpadu a může být recyklováno.

Testování nové recyklace plastů 

O tom, že Česko testuje novou technologii pro recyklaci plastů, která může vést k jejich nekonečnému použití, jste ale možná ještě neslyšeli. Termochemická recyklace rozloží plast působením tepla na směs uhlovodíků, která je znovu použitelná na jeho výrobu. Zpracování si poradí dokonce i se zbytky jídla nebo kameny, které celou linkou projdou a na konci „vypadnou“ jako nerozložitelný zbytek. Moravskoslezský kraj by mohl mít povolení ke komerčnímu provozu termochemické recyklace plastů do konce roku.

Zelenější města díky Nadaci Partnerství

V roce 2024 překročila Nadace Partnerství počet 4 milionů vysazených stromů v rámci iniciativy Sázíme budoucnost, kterou rozvíjí pátým rokem. Přispívá tak k boji proti přehřívání měst a zlepšuje kvalitu životního prostředí. Mimo to zapojuje do péče o zeleň i širokou veřejnost. A pokud vás zajímají ty nej adaptace na změnu klimatu, koukněte na soutěž Adapterra Awards, kterou Nadace pořádá.

LIFE Awards 2024

Nadace Partnerství však bodovala i celoevropsky, když získala prestižní cenu udělovanou Evropskou komisí. LIFE Award v kategorii Klimatická akce si odnesla za projekt LIFE Tree Check. Komise ho ocenila jako první rozsáhlý projekt, který se podrobně a koncepčně zabýval adaptací na změnu klimatu v prostředí měst. Přinesl několik významných výstupů a pomohl městům nastavit systémová opatření, která omezují efekt tepelného ostrova a přehřívání.

Veolia investuje do ekologické transformace

Společnost Veolia oznámila investici až 20 miliard korun do urychlení ekologické transformace v České republice. Klíčové oblasti zahrnují dekarbonizaci, vodárenské a čistírenské technologie a zpracování odpadů.  Podle zprávy Veolia umožní nasazení ekologických řešení v rámci celé skupiny eliminovat do roku 2027 až 18 milionů tun emisí CO2, zachovat 1,5 miliardy m3 vody a zpracovat 10 milionů tun nebezpečných odpadů.

Green Week 2024

Mimo naši domovinu stojí za zmínku konference Green Week, která se konala letos v květnu v Berlíně. Zúčastnilo se 70 ministrů zemědělství a celkem 300 000 návštěvníků. Konference zahrnovala diskuze o integrovaném řízení vodních zdrojů, obnově vodních cyklů a zajištění přístupu k čisté vodě. Součástí bylo také představení inovací, které mají urychlit přechod k udržitelnějšímu a efektivnějšímu zemědělství.

European Sustainable Energy Week 2024

Evropský týden udržitelné energie také nesmíme opomenout. Akce, zaměřená na obnovitelné zdroje energie a jejich efektivní využívání, se konala v červnu v Bruselu. Hlavním tématem letošního ročníku byla implementace klimaticky neutrálních řešení a technologií.

Prohlédněte si také

Revoluce v recyklaci textilu

Revoluce v recyklaci textilu

Ekologické čtení

Ekologické čtení