Plast ve vesmíru

Plast je ve vesmíru nepostradatelný. Ať už jde o stravu astronautů, ochranu před sluncem nebo různé komponenty raket, bez plastu by kosmické lety nebyly možné.

Naše vztahy s plastem jsou ambivalentní. Používáme ho každý den, ale jen zřídka si uvědomujeme jeho význam. Například PET lahve jsou praktické, ale často je vnímáme jako jednorázové produkty a obtěžují nás, když se objeví jako odpad. Abychom rozpoznali skutečný význam něčeho, často stojí za to podívat se za horizont – v případě plastu až ke hvězdám.

Od kosmických lodí k jídlu

Může to znít neobvykle, ale to, co již charakterizuje plastové obaly na Zemi, využívá i kosmický průmysl, který stále více spoléhá na jejich specifickou kombinaci lehkosti a stability. To platí jak pro konstrukci kosmických lodí, tak pro stravu kosmonautů. Jejich jídlo je lyofilizováno a dehydrováno v plastových sáčcích. A stejně jako zde na Zemi, poskytují plastové obaly ochranu a konzervaci pro širokou škálu potravin a nápojů ve vesmíru. Stačí se podívat na to, co měli k dispozici první astronauti, a na to, co nyní dostávají na vesmírné stanici ISS. Neil Armstrong by si pravděpodobně nikdy nepředstavoval, že takový sortiment bude možný. 

Názory odborníků

Plastové obaly jsou však nepostradatelné nejen pro stravování astronautů; materiál také hraje stále důležitější roli v konstrukci raket,“ vysvětluje strukturální inženýr ESA Alexander Ihle, a pokračuje plastovými fóliemi. Ty jsou potřebné v kosmických systémech například jako ochrana před sluncem. To platí i pro konstrukci speciálních prvků, jak vysvětluje Alexander Ihle: „Používáme plasty vyztužené vlákny k výrobě komponentů, které jsou lehké a odolné a mají vysokou teplotní odolnost. Materiál má řadu výhod a můžete s ním dělat mnoho. A lze jej také použít ekologicky šetrným způsobem. Koneckonců, použití plastů v kosmonautice je také charakterizováno udržitelností a oběhovým hospodářstvím.

Nicole Thalhofer, vedoucí oddělení kosmických letů ve Svazu německého leteckého průmyslu (BDLI) zdůrazňuje:„Použití plastů a syntetických materiálů ve vesmíru významně zvýšilo efektivitu kosmických misí. Například ArianeGroup v současné době pracuje na ICARUS, inovativním horním stupni rakety vyrobeném z plastu vyztuženého uhlíkovými vlákny (CFRP). Plasty lze nalézt nejen ve strukturálních komponentech, ale také v čistě funkčních komponentech, jako je izolace a těsnění.

Plasty s vysokým výkonem, které jsou navíc vybaveny systémy tepelné ochrany pro návrat z vesmíru, tedy hrají vedle kovů stále důležitější roli v konstrukci raket. A samozřejmě jsou také znakem udržitelnosti. Vedoucí oddělení DLR Hendrik Weihs říká: „Vidíme, že klasická raketa pomalu směřuje k opakovaně použitelnému systému vesmírné dopravy.V mém oddělení se v současné době zabýváme bio-based materiály. S plasty je také možné mnoho. Vždy se musíte podívat na celkový scénář, ať už pro rakety nebo satelity.“

Je možné, že recyklovatelné a biologicky rozložitelné plastové rakety budoucnosti budou pocházet výhradně z 3D tiskáren. Nafukovací vesmírná obydlí vyrobená z plastových vláken se již dnes testují. Nakonec budou vesmírná obydlí pravděpodobně postavena i z recyklovaných plastových lahví. Inovace v oblasti plastových obalů by tu mohly sloužit jako inspirace. Nevíme, zda by nejslavnější Vulkánec ve filmové historii řekl „Plast je fantastický“, ale jeho slavné „fascinující“ nám určitě něco připomíná.

Zdroj: Alpla.com

#udržitelnost #recyklace #plasty

Prohlédněte si také

Test znovupoužitelných kelímků

Test znovupoužitelných kelímků

rPET: Nejnovější trendy

rPET: Nejnovější trendy