Vzkaz (v) lahvi

Vzkaz (v) lahvi


Se začátkem nového školního roku startuje v mateřských, základních a středních školách v České republice unikátní projekt Vzkaz (v) lahvi. Jeho cílem je osvěta žáků a studentů v oblasti využívání obalů, jejich třídění a recyklace. Zadavateli projektu jsou školní recyklační program Recyklohraní a vzdělávací iniciativa Replastuj, které oslovili 3 800 škol v České republice a v nich asi 916 tisíc žáků a studentů. 

V Robinsony a Robinsonky se promění žáci a studenti českých mateřských, základních a středních škol v rámci vzdělávacího projektu o plastech a jejich recyklaci. Jejich úkolem bude vytvořit vzkaz pro vrstevníky, rodiče, prarodiče a budoucí generace, jak se mohou chovat ohleduplněji k přírodě a naší planetě. Součástí práce na projektu budou i tematické workshopy a zařazení tématu do běžné výuky.

Vzkaz v lahvi se stane symbolem osvěty pro správné využívání obalů, jejich třídění a recyklaci. Přinese zprávu o tom, jak s ohledem na životní prostředí máme správně zacházet s plastovými obaly – kdy se bez nich obejdeme, a kdy je naopak jejich využití logické a správné, jakým obalům dávat přednost a jaké jsou k tomu důvody, proč je důležité plastové obaly třídit a co z nich vzniká díky recyklaci.

Podklady pro výuku o plastech 

Historií plastů, od jejich vynálezu, přes jejich výzkum a užití, až k současné vizi udržitelné budoucnosti, vás provede tato časová osa.

Zajímavosti i méně známé informace o plastech, jejich možném použití a významu pro dnešní společnost, o jejich dopadu na životní prostředí a vhodné recyklaci, které ve svých vzkazech můžete použít, se dozvíte zde

Fakta o plastech a mýty, které jsou s nimi často spojovány, představuje Pohádka o zlé lahvi.

Věděli jste, že plast je ekologičtější než sklo? Přesvědčí Vás výsledky LCA analýzy životního cyklu výrobku, která sleduje udržitelnost různých druhů materiálů.

Jak Češi vnímají plasty a jak by podle nás vypadal svět bez plastů? Na tyto a další otázky odpovídají výsledky průzkumu veřejného mínění, které najdete zde.

Vysvětlení výrazů, se kterými se v oblasti udržitelnosti často setkáváme, najdete ve slovníčku pojmů.

Doporučujeme také shlédnout video, které vás do tématu plastů a jejich recyklace uvede.

Zadání pro plnění úkolu

Přesné zadání úkolu pro mateřské, základní a střední školy, stejně jako inspiraci pro plnění úkolu najdete na stránkách Recyklohraní.cz

Důležité termíny

Odevzdání vyhotovení úkolu (pouze přes stránky www.recyklohraní.cz!): do 31. října 2022
Vyhodnocení soutěže a slavnostní předání cen: začátek prosince 2022 


Neváhejte nás kontaktovat s dotazy nebo podněty, a to na email: info@replastuj.cz.

Děkujeme a těšíme se na vaše Vzkazy (v) lahvi!