Udržitelné Vánoce

Vánoce, Vánoce přicházejí… a my Vám v souvislosti s nimi přinášíme tipy na to, jak je strávit v pohodě a s minimální zátěží pro životní prostředí.

Dárky - kvalita nad kvantitou

Jak se říká: méně je více. Dobře si promyslete, kdo co chce a potřebuje. Výběrem jednoho opravdu vhodného dárku totiž uděláte daleko větší radost než několika ne tak úplně potřebnými. Není na škodu s množstvím dárků ubrat anebo dokonce zkusit dárky úplně vynechat a užít si Vánoční pohodu jenom tak!

Dávejte si pozor i na to, z čeho jsou dárky, které kupujete, vyrobeny. Některé materiály nelze zrecyklovat, a proto představují velkou zátěž pro životní prostředí. Sledujte také, jakou mají produkty certifikaci, jestli nejsou z dovozu a jak smýšlí značka, od které nakupujete. Nákupem od lokálního prodejce můžete podpořit menší firmu a zároveň snížit svou uhlíkovou stopu! A ušetřit můžete zdroje planety i vaší peněženky, pokud se zkusíte porozhlédnout, zda dárek, který hledáte, nemůžete koupit z druhé ruky.

Darujte zážitek

Dárky pod stromečkem nemusí být jen hmatatelné! Pozvěte své blízké třeba na výlet nebo na koncert, a pokud máte v okolí nadšence do přírody, vhodným dárkem by mohla být třeba adopce zvířete na dálku - radost tak uděláte nejen obdarovanému člověku!

Zredukujte odpad z jídla

Výroba potravin je největší příčinou odlesňování. Snažte se omezit plýtvání jídlem plánováním dopředu, nakupujte přiměřené množství potravin a zkuste všechny vaše zbytky zužitkovat, nebo je třeba zmrazit na později.

Sezónní recepty

Štědrovečerní večeři vařte podle tradičních českých receptů pro zimní období, obsahujících potraviny jako jsou brambory, zelí nebo maso. A pokud je to možné, sáhněte po potravinách, které byly vyprodukovány v Čechách. Zredukujete tak energii potřebnou k pěstování mimosezónních potravin, které se obvykle dovážejí z daleka.

Recyklované ozdoby a dekorace

Váš stromeček se nemusí každý rok oblékat do nového kabátu. Zkuste použít ozdoby z loňska a ušetřte tak planetu i peníze. A pokud máte přeci jen chuť si na stromeček pověsit nový řetěz, vyrobte si ho s vašimi dětmi třeba z papíru!

Energeticky úsporný stromeček

Rozsviťte váš stromeček s LED žárovkami, které spotřebovávají méně energie a vydží déle! Nezapomínejte také šetřit energii a životní prostředí tím, že zhasnete světla přes noc.

Pokud na Vánoce zdobíte plastový stromeček, nevyhazujte ho. Zkuste ho naopak využívat co nejdéle a zamezte tak zbytečnému odpadu. Pokud máte v úmyslu koupit živý stromek, zvažte koupi stromku v květináči, který si můžete nechat na příští rok, nebo ho po Vánocích můžete zasadit zpátky do lesa.

Tak šťastné a veselé!

Prohlédněte si také

Greenfilming

Greenfilming

Green eventing

Green eventing