Média

Články o ALPLA a REPLASTUJ.cz v médiích

Mám tě ráda jako plast aneb Když je rozum více než předsudky
Ecoista (8.8.)
Není snad kontroverznějšího materiálu, než jsou plasty. Jejich objev v 80. letech 19. století odstartoval revoluci v průmyslu, gastronomii i módě. Od adorace je ale vždy jen malý krůček k nenávisti. A v tomto případě za špatnou pověst plastů může obrovské množství odpadků hromadících se na skládkách, v přírodě a v mořích.
Odkaz
 
Soutěž, která učí ohledu k přírodě: Vzkaz (v) lahvi
Panorama 21. století (8.8.)
Představte si, že jste se stali Robinsonkami a Robinsony a posíláte svým vrstevníkům a budoucím generacím vzkaz v lahvi, jak být ohleduplnější k přírodě a k naší planetě Zemi. To je obecné zadání celorepublikové soutěže pro žáky a studenty českých mateřských, základních a středních škol, které na nový školní rok připravuje iniciativa Replastuj v rámci školního recyklačního programu Recyklohraní.
Odkaz
 
Jan Daňsa: „Vyhozená PETka v přírodě není problémem obalu, ale konkrétního člověka“
Ecoista.cz (11.7.)
O správném používání plastů je například osvětová kampaň Replastuj. „Plasty jsou díky svým vlastnostem ve většině případů mnohem ekologičtějším materiálem než jejich předchůdci,“ říká Jan Daňsa, ředitel české pobočky výrobce plastových obalů ALPLA.
Odkaz
 
Replastuj.cz zve na výstavu objektů z PET lahví
Časopis Czech Industry (1.7.)
Léto klepe na dveře a my, ve spolupráci s iniciativou Replastuj.cz, pro vás máme tip na zajímavou výstavu. Své objekty vytvořené z plastových lahví na ní představuje výtvarnice a sochařka Veronika Richterová, která bývá považována za zakladatelku uměleckého stylu nazývaného PET-art.
Odkaz

Digitální pas výrobku a cirkulární ekonomika
Elogistika.cz (16.6.)
Mezinárodní platforma pro optimální spolupráci obchodníků a dodavatelů ECR vydala publikaci, která poskytuje přehled o tom, jak obchodníci a výrobci spotřebního zboží podporují principy cirkulární ekonomiky. Publikace obsahuje řadu příkladů využití principů cirkulární ekonomiky v oblastech jako jsou obaly, nakládání s odpady, snižování plýtvání
potravinami a digitalizace procesů v retailu.
Odkaz

Plast a jeho role při ochraně přírody
Efektivníúspory.cz (12.6.)
Za jednoho z úhlavních nepřátel ekologie bývá označován plast. Jak potvrdil nedávný průzkum iniciativy Replastuj.cz, v povědomí široké veřejnosti stále přetrvává řada dávno vyvrácených mýtů. Mnohá z tvrzení o škodách na životním prostředí způsobených plastovými obaly jsou pouhé předsudky nebo jen polopravdy.
Odkaz

Plast a jeho role při ochraně přírody
Finmag.cz (6.6.)
Pátého června si celý svět připomenul Mezinárodní den životního prostředí. Změna klimatu, úbytek přírody a biologické rozmanitosti, znečištění a odpady – důkazy, že Země je v ohrožení, jsou každým dnem naléhavější.
Odkaz

Plast a jeho role při ochraně přírody
Časopis Czechindustry (4.6.)
Za jednoho z úhlavních nepřátel ekologie bývá označován plast. Jak potvrdil nedávný průzkum iniciativy Replastuj.cz, v povědomí široké veřejnosti stále přetrvává řada dávno vyvrácených mýtů. Mnohá z tvrzení o škodách na životním prostředí způsobených plastovými obaly jsou pouhé předsudky nebo jen polopravdy.
Odkaz

Odbornost a zkušenosti ve zpracování plastů
Průmysl dnes (1.6.)
Před více než 60 lety založili bratři Helmuth a Alwin Lehner společnost „Alpenplastik Lehner Alwin“. Jejich počáteční aktiva spočívala v odvaze, tvrdé práci a vstřikovacím lisu získaném s nízkými náklady. Změnili prádelnu v domě jejich rodičů na výrobní halu a byli vděční za každou pomocnou ruku, kterou dostali. Jejich vášeň pro technické výzvy zůstává dodnes bezkonkurenční a je jedním ze základních kamenů historie koncernu ALPLA – významného světového výrobce plastových obalů.
Odkaz

Kovové obaly čeká další růst, nevratné sklo na chvostu LCA
Svět balení (2.5.)
Během pandemie se nápojové plechovky staly obalovými skokany roku. Podle studie Smithers se zdá, že nastartovaný trend bude pokračovat minimálně několik let. Pošramocenou pověst mezi spotřebiteli má plast, LCA od společnosti c7-consult však ukazuje, že neprávem. 
Odkaz

Žijte udržitelněji, zn. bez námahy
Elle.cz (22.4.2022)
Pojďte s námi při příležitosti Dne Země vyzkoušet novou výzvu - zkusme být společně ohleduplnější k životnímu prostředí. Věřte, nebo ne, ale i ve městě to jde poměrně snadno. Jak na to poradí odborník na udržitelnost, děkan Fakulty technologie ochrany prostředí VŠCHT a zakladatel LCA Studia Vladimír Kočí. 
Odkaz

Češi si myslí, že svět bez plastu by byl čistší, ale život by se značně prodražil
Lidovky.cz (22.4.2022)
Česko si letos po dvaatřicáté připomíná Den Země. K její ochraně může přispět i správné pochopení odpadu a jeho třídění a recyklace. Iniciativa Replastuj proto boří ve společnosti zaryté mýty o plastu a upozorňuje na jeho benefity. 
Odkaz

Materiály současnosti
Svět na dlani (25.4.2022)
Jak potvrdil nedávný průzkum české edukativní iniciativy Replastuj.cz, v povědomí široké veřejnosti stále přetrvává řada dávno vyvrácených mýtů. Při porovnání ekologických stop různých obalových materiálů vykazuje plast často lepší výsledky než sklo nebo kov. 
Odkaz

Je plast víc eko než slo?
Časopis Czechindustry (13.4.)
Jaká je uhlíková stopa a spotřeba vody u vratné PET lahve na vodu, mléko, pivo nebo sycené nealkoholické nápoje ve srovnání např. s plechovkou, kartonem nebo skleněnou lahví? Stojí za to vracet petky do oběhu a opakovaně je recyklovat? Zajímavá data srovnávající různé druhy obalů z hlediska jejich dopadu na životní prostředí během celého životního cyklu poskytuje právě zmiňovaná LCA analýza. 
Odkaz

Největší mýty o plastech
Ona Dnes (21.3.2022)
Mají pověst otloukánka, přesto si život bez nich neumíme představit. Už dávno však neplatí, že jsou jedovaté, extrémně náročné na výrobu a jejich likvidace téměř nemožná. Pokud s plasty vhodně zacházíme, mohou nám dobře sloužit. A to i vícekrát za sebou.
Odkaz

Jak funguje zálohování PET lahví? Cílem je recyklace materiálu
Udržitelnýobal.cz (6.1.2022)
V Česku sílí debata o zálohování nápojových obalů, jako jsou PET lahve a plechovky. Narozdíl od vratných skleněných lahví však nejde o jejich vymývání a znovuplnění, ale o recyklaci plastového nebo hliníkového materiálu a použití recyklátu k výrobě nových lahví. Obaláři a nápojáři volají po zavedení zálohového systému kvůli ekologii i nedostatku materiálu.                            

Odkaz

ALPLA se zaměřuje na vývoj uzávěrů na bázi celulózy
Svět balení (5.1.2022)
Skupina ALPLA oznámila partnerství se společností Glatfelter Corporation, přičemž obě společnosti spolupracují s Blue Ocean Closures (BOC) na vývoji uzávěrů na bázi přírodních vláken a dalších lisovaných obalových produktů využívajících technologii suchého tvarování. 
Odkaz

Pokora a úcta k přírodě se projeví i ve způsobu, jak nakládáme s odpady
Časopis Czechindustry (16.1.2022)
Na otázky CzechIndustry odpovídá Jan Daňsa, ředitel české pobočky společnosti ALPLA.
Odkaz

Zálohy na plech a plasty jsou znovu ve hře, ministerstvo o nich ale dále pochybuje
Ekonews.cz (21.1.2022)
Jan Daňsa, šéf jednoho z největších výrobců rPETu pro český trh, rakouské firmy Alpla, odhaduje, že pro český (ale částečně i pro slovenský) trh v roce 2020 použili do lahví zhruba šest tisíc tun rPETu. To dělá asi dvacet procent spotřeby. Loni šlo o více než sedm tisíc tun.

Odkaz

Nejčastější mýty o ekologii a třídění odpadu
Marianne.cz (27.1.2022)
Opravdu je žádoucí, abychom kelímek od kávy vyhodili do modrého kontejneru? A máme mít hrůzu z všudypřítomných „petek“? Seznamte se s nejčastějšími mýty o ekologii a třídění odpadu, díky kterým zjistíte, co jste v posledních letech třídili (ne)správně.
Odkaz

Zálohy na PETky znamenají větší diskomfort, ale musíme se chovat zodpovědně, říká šéf Kofoly
Ekonews.cz (25.1.2022)
Rozšíření zálohového systému na plastové lahve a plechovky má zjevné přednosti, ale i nevýhody. Nápoje opticky zdraží, a pokud budou zákazníci chtít zůstat na stejné ceně, budou je muset doma skladovat nesešlápnuté a odnášet do obchodu. A to ještě ne do každého.
Odkaz

Vychází přehled případových studií cirkulární ekonomiky z maloobchodu a rychloobrátkového zboží
(Zajímejse.cz, 24.1.2022)
Tato více než 100 stránková publikace, sponzorovaná společností Gfk obsahuje 18 případových studií – příkladů využití principů cirkulární ekonomiky v oblastech jako jsou obaly, nakládání s odpady, snižování plýtvání potravinami a digitalizace procesů v retailu. Zahrnuty jsou příspěvky jak od obchodníků jako Jeronimo Martins, Pingo Doce, Coop, AB Vassilopoulos a INDITEX tak dodavatelů Nestlé, Birra Peroni, Henkel, ALPLA, a Cycle. Zahrnuje také případové studie společností, které podporují realizaci řešení na cirkulárních principech jako Essity Uzaje, Cameleon, GS1 Austria a Food Cloud.
Odkaz

Zájem o recyklovaný PET
Česká televize, Události (5.12.2021)
Roste zájem o recyklovaný termoplast. Ten známý pod zkratkou PET. Blíží se totiž povinnost přidávat ho do lahví. Ani nové vedení ministerstva životního prostředí se tak zřejmě nevyhne diskuzi o možném zálohování takových obalů.
Odkaz

„Replastuj“ boří mýty o plastu a upozorňuje na jeho benefity
Packaging.cz (6.12.2021)
Přestože plasty v současnosti nejsou ve velké oblibě společnosti, jejíž většina je považuje za nebezpečný odpad, je jejich přínos při správném zacházení pro společnost i životní prostředí neoddiskutovatelný. Na fakta o plastech, jejich recyklaci a správném ekologickém využití, upozorňuje edukativní kampaň Replastuj (www.replastuj. cz).
Odkaz

PET lahve budou povinně obsahovat recyklát, výrobci proto podporují jejich zálohování
ČT24.cz (6.12.2021)
Zájem o recyklovaný polyethylentereftalát (PET) roste. Za tři roky se bude muset povinně přidávat do lahví, takže se vrací diskuze o možném zálohování. Výrobci plastů tvrdí, že právě recyklované PET lahve nejsou takovou hrozbou přírodě, jak se obecně soudí.
Odkaz

Plasty třídíme, i když o nich moc nevíme
Packaging Herald (9.12.2021)
 Z aktuálního výzkumu společnosti Perfect Crowd zaměřeného na vnímání plastů, třídění a životní styl s plasty vyplývá, že Češi o nich nemají dostatek informací, přesto je ale zodpovědně třídí. Dotazování potvrdilo nedostatečnou informovanost veřejnosti o problematice plastů, která vede k častým mýtům a neudržitelnému chování. Výzkum byl prezentován 23. listopadu na tiskové konferenci ČEŠI A PLASTY, kde byla představena i nová edukativní iniciativa REPLASTUJ. Jejím iniciátorem je společnost ALPLA, světový výrobce plastových obalů, realizátorem je agentura Impact_.
Odkaz

Edukativní iniciativa Replastuj boří mýty o plastu
Reportáže z průmyslu (10.12.2021)
Přestože plasty nejsou ve velké oblibě a většina společnosti je považuje za nebezpečný odpad, při správném zacházení je jejich přínos pro společnost i životní prostředí neoddiskutovatelný. Na fakta o plastech, jejich recyklaci a správné ekologické využití upozorňuje edukativní kampaň Replastuj (www.replastuj.cz), jejímž iniciátorem je společnost Alpla, světový lídr ve výrobě plastových obalů.
Odkaz

Slavný plastový materiál slaví 80 let. „Petky“ se k nám dostaly až po revoluci
Idnes.cz (6.11.2021)
První polyethylentereftalát, všeobecně známý pod zkratkou PET, v roce 1941 patentovali britští vědci John Rex Whinfield a James Tennant Dickson. K „petce“, jak ji známe dneska, bylo potřeba ujít ještě delší kus cesty. V Československu se láhve objevily až po roce 1989. Pro obyvatele to tehdy byla naprostá „Amerika.“

Odkaz

Některým uživatelům obalů chybějí elementární znalosti
Packaging Herald (14.10.2021)
Uživatelům obalů bohužel často chybějí elementární znalosti o jednotlivých typech plastů… Podle studie MarketsandMarkets se jenom v aplikacích pevných plastových obalů očekává do roku 2026 každoroční průměrný roční růst 4,7 %. Motorem růstu budou aplikace v balení nápojů a zdravotních prostředků. Z plastů se uplatní PET, PE, PP, PS a PVC. Hlavními uživateli budou Amcor (Švýcarsko), Berry Global Group (USA), Alpla Werke (Rakousko). 
Odkaz

Nápojové obaly směřují k oběhovosti
Svět balení (14.9.2021)
Důraz na aktivní a zdravý životní styl, environmentální udržitelnost a také atraktivita produktu pro spotřebitele. Tyto klíčové aspekty se promítají i do obalových řešení v segmentu nealkoholických nápojů. Specifický vliv pak měla a nadále má pandemie covid-19. Gastro segment utrpěl hluboké šrámy, a tak ještě vzrostl význam balení do retailu. 
Odkaz

Proč lidem vadí plasty? Nemají dostatek informací a věří mýtům, ukázal průzkum
Udržitelnýobal.cz (23.11.2021)
Češi nemají dostatek informací o plastech, a snadněji tak věří mýtům. Přitom nevyvozují osobní odpovědnost za jejich používání. Vyplývá to z průzkumu společnosti Perfect Crowdzaměřeného na vnímání plastů, třídění a životní styl s plasty. Shromážděná data také potvrdila negativní postoj lidí k plastovým obalům. Oproti těm z jiných materiálů jsou přitom pro přírodu mnohdy nejpříznivějším řešením.
Odkaz

Češi nemají dostatek informací o plastech, přesto ale zodpovědně třídí
Reportážezprůmyslu.cz (23.11.2021)
Vyplývá to z aktuálního výzkumu společnosti Perfect Crowdzaměřeného na vnímání plastů, třídění a životní styl s plasty. Dotazování potvrdilo nedostatečnou informovanost veřejnosti o problematice plastů, která vede k častým mýtům a neudržitelnému chování.
Odkaz

Replastuj boří mýty o plastu a upozorňuje na jeho benefity
Reportážezprůmyslu.cz (23.11.2021)
Není snad kontroverznější materiál, než jsou plasty. Jejich objev v 80. letech 19. století odstartoval revoluci v průmyslu i v gastronomickém a módním odvětví. Od adorace je ale vždy jen malý krůček k nenávisti. A v tomto případě ji způsobil plast hromadící se na skládkách, v přírodě a v mořích, kterým je společnost významně znečistila. Přestože plasty v současnosti nejsou ve velké oblibě společnosti, jejíž většina je považuje za nebezpečný odpad, je jejich přínos při správném zacházení pro společnost i životní prostředí neoddiskutovatelný. Na fakta o plastech, jejich recyklaci a správné ekologické využití, upozorňuje edukativní kampaň Replastuj. 
 Odkaz

Průzkum: Čtyři pětiny Čechů pokládají plasty za hrozbu pro životní prostředí
Zemědělec.cz (23.11.2021)
Čtyři pětiny Čechů považují plasty za hrozbu pro životní prostředí. Podle poloviny lidí plasty znečišťují moře. Většina Čechů pravidelně třídí odpad a více než polovina si třeba do obchodu nosí vlastní tašku. Vyplývá to ze zářijového průzkumu společnosti Perfect Crowd pro mezinárodní firmu Alpla, který se zabývá výrobou plastových obalů.
Odkaz

Češi nemají dostatek informací o plastech, přesto ale zodpovědně třídí
Casopisczechindustry.cz (23.11.2021)
Vyplývá to z aktuálního výzkumu společnosti Perfect Crowdzaměřeného na vnímání plastů, třídění a životní styl s plasty. Dotazování potvrdilo nedostatečnou informovanost veřejnosti o problematice plastů, která vede k častým mýtům a neudržitelnému chování.
Odkaz

Replastuj boří mýty o plastu a upozorňuje na jeho benefity
Casopisczechindustry.cz (23.11.2021)
Není snad kontroverznější materiál, než jsou plasty. Jejich objev v 80. letech 19. století odstartoval revoluci v průmyslu i v gastronomickém a módním odvětví. Od adorace je ale vždy jen malý krůček k nenávisti. A v tomto případě ji způsobil plast hromadící se na skládkách, v přírodě a v mořích, kterým je společnost významně znečistila. Přestože plasty v současnosti nejsou ve velké oblibě společnosti, jejíž většina je považuje za nebezpečný odpad, je jejich přínos při správném zacházení pro společnost i životní prostředí neoddiskutovatelný. Na fakta o plastech, jejich recyklaci a správné ekologické využití, upozorňuje edukativní kampaň Replastuj (www.replastuj.cz).
Odkaz

Čtyři pětiny Čechů pokládají plasty za hrozbu pro životní prostředí
Ekolist (23.11.2021)
Čtyři pětiny Čechů považují plasty za hrozbu pro životní prostředí. Podle poloviny lidí plasty znečišťují moře. Většina Čechů pravidelně třídí odpad a více než polovina si třeba do obchodu nosí vlastní tašku. Vyplývá to ze zářijového průzkumu společnosti Perfect Crowd pro mezinárodní firmu Alpla, který se zabývá výrobou plastových obalů. Alpla dnes výsledky průzkumu zveřejnila na tiskové konferenci, kde také představila web replastuj.cz , který se snaží představit recyklovatelné plasty jako jedno z ekologicky šetrných řešení obalů. Web zmiňuje třeba opakované plnění plastovýchlahví. Podle průzkumu by skoro polovina Čechů souhlasila se zavedením záloh na PET lahve.
Odkaz

Češi se plastů vzdávají, moc o nich ale neví. Ze znečištění viní stát a firmy
Idnes.cz (23.11.2021)
Češi nemají dostatečné povědomí o plastech, přesto většina zodpovědně třídí, ukazuje aktuální průzkum společnosti. Výsledky ukázaly především to, že Češi nejsou dostatečně informovaní a k plastům přistupují v zajetí mnoha mýtů a předsudků. 
Odkaz

Češi nemají dostatek informací o plastech, přesto ale zodpovědně třídí.
Indodpady.cz (23.11.2021)
Vyplývá to z aktuálního výzkumu společnosti Perfect Crowd zaměřeného na vnímání plastů, třídění a životní styl s plasty. Dotazování potvrdilo nedostatečnou informovanost veřejnosti o problematice plastů, která vede k častým mýtům a neudržitelnému chování.
Odkaz

Čtyři pětiny Čechů pokládají plasty za hrozbu pro životní prostředí
Enviweb.cz (24.11.2021)
Čtyři pětiny Čechů považují plasty za hrozbu pro životní prostředí. Podle poloviny lidí plasty znečišťují moře. Většina Čechů pravidelně třídí odpad a více než polovina si třeba do obchodu nosí vlastní tašku. Vyplývá to ze zářijového průzkumu společnosti Perfect Crowd pro mezinárodní firmu Alpla, který se zabývá výrobou plastových obalů. Alpla dnes výsledky průzkumu zveřejnila na tiskové konferenci, kde také představila web replastuj.cz, který se snaží představit recyklovatelné plasty jako jedno z ekologicky šetrných řešení obalů. Web zmiňuje třeba opakované plnění plastových lahví. Podle průzkumu by skoro polovina Čechů souhlasila se zavedením záloh na PET lahve.
Odkaz

Plasty třídíme, i když o nich moc nevíme
Packaging Herald (25.11.2021)
Z aktuálního výzkumu společnosti Perfect Crowd zaměřeného na vnímání plastů, třídění a životní styl s plasty vyplývá, že Češi o nich nemají dostatek informací, přesto je ale zodpovědně třídí. Dotazování potvrdilo nedostatečnou informovanost veřejnosti o problematice plastů, která vede k častým mýtům a neudržitelnému chování. 
Odkaz

Češi nemají dostatek informací o plastech, pomoci má vzdělávací kampaň
Svět balení (25.11.2021)
Výsledky průzkumu společnosti Perfect Crowd zaměřeného na vnímání plastů, jejich třídění a související životní styl dokazují, že česká veřejnost není dostatečně informována o plastech a jejich významu v dnešním světě. I proto vznikla edukativní kampaň s názvem Replastuj.
Odkaz

Spotřebitelé nemají dost informací o plastech, rozbíhá se vzdělávací kampaň
Zbožíaprodej.cz (25.11.2021)
Výsledky průzkumu společnosti Perfect Crowd zaměřeného na vnímání plastů, jejich třídění a související životní styl dokazují, že česká veřejnost není dostatečně informována o plastech a jejich významu v dnešním světě. I proto vznikla edukativní kampaň s názvem Replastuj. 
Odkaz

Chceme rozvíjet inovace, obchod i zázemí pro zaměstnance
Průmysl dnes (27.9.2021)
„S výsledky jsme relativně spokojení, ale byl to pro všechny náročný rok,“ říká Jan Daňsa, generální ředitel společnosti Alpla, v rámci hodnocení minulého roku, který byl kvůli pandemii koronaviru velmi specifický i pro předního tuzemského výrobce plastových obalů.
Odkaz