Mikroplasty. Slovo, které v posledních letech plní titulky, diskuse i naše obavy. Slyšíme o nich ve vodě, ve vzduchu, v soli – dokonce i v lidském těle. Ale co o nich ve skutečnosti víme? A jsou opravdu takovým neviditelným nepřítelem, jak se někdy tvrdí?
Samuel Samake vystudoval přírodovědné gymnázium a vztah k přírodě v sobě nezapře ani dnes, coby student multimédií. Má rád zvířata, pěstování rostlin, cestování, natáčení videí a sport a jako influencer spolupracuje s iniciativou Replastuj na šíření povědomí o plastech a udržitelném nakládání s nimi.
Plasty jsou v posledních letech považovány za symbol znečištění planety. Mnoho tvrzení o jejich negativním dopadu na životní prostředí je ale založeno na předsudcích nebo nepodložených polopravdách. Ty nejčastější shrnula a konkrétními fakty ve své studii vyvrací společnost ALPLA, lídr v oblasti udržitelných plastových obalů.
Přemýšleli jste někdy o tom, jak můžete snížit svůj dopad na klimatické změny? Kampaň obyčejného hrdinství, jejíž sedmý ročník startuje 31. března, vám ukáže, že stačí málo, aby naše každodenní fungování mělo pozitivní dopad na přírodu, klima i společnost.
Testování opakovaně použitelných kelímků na nápoje ve městě Petaluma v Kalifornii, který podpořily společnosti jako Coca-Cola, McDonald’s, PepsiCo, Starbucks a další přední značky, přinesl zajímavé výsledky. Co se zjistilo?
Globální tlak na udržitelnost postavil recyklovaný PET (rPET) do popředí inovací a transformace v různých průmyslových odvětvích. Firmy a vlády se snaží splnit ambiciózní environmentální cíle a očekává se, že trh recyklovaného PET zažije v nadcházejících letech významný růst.
Plast je ve vesmíru nepostradatelný. Ať už jde o stravu astronautů, ochranu před sluncem nebo různé komponenty raket, bez plastu by kosmické lety nebyly možné.
Odpovědná spotřeba je téma nové Ekoabecedy, kterou pro žáky základních a studenty středních škol pravidelně vydává školní vzdělávací program Recyklohraní. Dozvídají se v ní, jak snížit plýtvání oblečením, potravinami, v dopravě a při cestování, v domácnosti i ve škole.
Od 1. ledna 2025 musí města a obce povinně zavést systém třídění textilu. Tento krok reaguje na alarmující fakta: pouhých 0,3 % textilních materiálů se recykluje pro výrobu nového oblečení, zatímco až 30 % nové módy končí neprodané.